Chcesz chronić wizerunek swojej firmy a co za tym idzie adekwatną markę, którą tworzysz od lat? Zatem dowiedz się, jak zastrzec jej nazwę, logo oraz kiedy możliwe jest również zastrzeżenie całej domeny internetowej. Oczywiście nie dziwi fakt, iż coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie posunięcie, w końcu bądź co bądź niejednokrotnie wizyta w urzędzie patentowym, pozwoli im się zabezpieczyć na wypadek nieuczciwych działań także samej konkurencji.

Zanim zdecydujemy się na zastrzeżenie domeny internetowej powinniśmy podjąć odpowiednie kroki by zgłosić w Urzędzie Patentowym odpowiedniego wniosku na rejestrację nazwy oraz loga naszej firmy. Dodatkowo pamiętać, kiedy taka nazwa jest całkowicie zastrzeżona a w których sytuacjach może być zastosowana przez inne firmy czy strony internetowej. Doskonałym tego przykładem może być jakikolwiek operator sieci komórkowej, tutaj używanie słowa Plus nie ma prawa iść w jednej parze z zakresem usług jakie świadczy taka, firma nie ma jednak problemu aby nawiązywała do towaru czy była przedsionkiem innej marki (Plus Market itd.). Logo to już kwestia sporna choć jak najbardziej również znak graficzny można zastrzec, lecz tutaj nie może on nawiązywać do tych które już istnieje, dlatego niejednokrotnie wspomina się o potrzebie stworzenia go od podstaw.  Tutaj pamiętajmy, iż nie zawsze logo umożliwia jednocześnie zastrzeżenie samego znaku słownego, a więc nazwy naszej firmy niejednokrotnie jest oddzielne działanie a nawet postępowanie w jasno określony do tego sposób.

Czy możemy zastrzec domenę internetową?

Warto już na samym początku nawiązać do nader ważnej kwestii, mianowicie w sytuacji gdy decydujemy się na rejestrację domeny internetowej, wcale nie stajemy się jej prawnymi właścicielami.  Oznacza jedynie możliwość jej prawnego wykorzystania i obsługi w aspekcie określonego czasu, a więc nie mamy możliwość oczekiwać by inne podmioty nie bazowały na niektórych jej elementach. Można zatem powiedzieć, że kto pierwszy ten wręcz lepszy jednak w niektórych sytuacjach należy pamiętać o ewentualnym naruszeniu prawa osób trzecich lub obowiązujących przepisów prawa. Dlatego niejednokrotnie ma miejsce arbitraż domenowy, gdyż NASK nie zajmuje się dochodzeniem czy dany abonament ma prawo do konkretnej domeny.

Co możemy zatem zrobić aby chronić naszą domenę internetową? Mianowicie skorzystać z szeregu ustaw takich jak :

  • Ustawa Prawa Własności Przemysłowej którą zastosujemy w momencie gdy zadbaliśmy o rejestrację znaku towarowego

  • Ustawy w aspekcie kodeksu cywilnego.

  • Ustawa o Zwalczaniu Nieuczciwej Konkurencji

  • Ustawa o Prawie prasowym

Pamiętajmy aby w miarę możliwości pozyskać również wolną domenę z taką samą nazwą (ale innym czy też alternatywnym rozszerzeniem) nie tylko w celu jej dalszego wykorzystania lecz również zabezpieczenia się na wypadek pewnych sytuacji oraz zdarzeń. Pojawiają się bowiem osoby, które poprzez takie domeny internetowe będą starały się nam nie tylko zaszkodzić ale z czasem je nawet odsprzedać po zawyżonej cenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *